Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Co to jest klimatyzer?
Co to jest klimatyzer? - grzejemy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń chłodzących, dzięki którym podczas upalnej pogody możemy obniżyć temperaturę panującą w naszych mieszkaniach. Spośród cieszących się uznaniem urządzeń warto wyróżnić klimatyzery ewaporacyjne. Ich zasada działania jest niezwykle prosta. W skład urządzenia nie wchodzi czynnik chłodzący – potrzebuje ono jedynie wody. Wentylator tłoczy ciepłe powietrze przez nawilżoną tkaninę znajdującą się w środku klimatyzera, która je w ten sposób schładza. Następnie woda wraz ze schłodzonym powietrzem odparowuje z tkaniny, dzięki czemu przypomina nam morską bryzę. Do niektórych urządzeń można dodać lodu – w ten sposób efekt bryzy staje się bardziej wyraźny i wyczuwalny.

Z kilku cech klimatyzerów ewaporacyjnych należy wymienić fakt, że nie tylko chłodzą powietrze, ale także je nawilżają. W okresie letnim, czyli kiedy chcemy się ochłodzić, zwiększanie zawartości wody w powietrzu o jej dodatkowe ilości , czyli powiększenie wilgotności w pomieszczeniu, może zmniejszyć komfort efektu chłodzenia. Miejmy jednak na uwadze, że omawiany w niniejszym artykule sprzęt stosujemy raczej w niedużych pomieszczeniach, a niskie koszty samego urządzenia oraz eksploatacji mogą być kluczowe. Jego atutem jest niewielki ciężar, małe rozmiary, mobilność i niewysoka cena. Dzięki tym cechom klimatyzer jest uznawany za dobre rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń.

Należy jednak wiedzieć, że istnieją pewne ograniczenia w stosowaniu tych urządzeń. Otóż muszą mieć zapewniony ciągły dostęp do świeżego powietrza, a ściślej rzecz ujmując, do sprawnej wentylacji. Dzieje się tak oczywiście ze względu wspomniane już wcześniej, jednoczesne ochładzanie i nawilżanie powietrza. W pomieszczeniach o słabej i  zaburzonej wentylacji po pewnym czasie wilgoć może osiągać zbyt wysoki stopień zawartości i zacząć się odkładać się na ścianach, a tym samym powodować powstawanie bardzo nie zdrowej pleśni.

Pamiętajmy także, że klimatyzer raczej nigdy nie zastąpi dobrze zaprojektowanej klimatyzacji. Urządzenie jest niewielkie i mobilne, ale jego skuteczność w większych kubaturach nie jest zbyt duża. Do schłodzenia jednego stanowiska pracy, na przykład sprzedażowego lub produkcyjnego, na dużej hali, klimatyzer jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, za jego pomocą raczej na pewno nie obniżymy temperatury w całym pomieszczeniu. Jest to oczywiście możliwe, ale wymagało by to zakupu wielu urządzeń co mogłyby być bardzo drogie i nie opłacalne , niż montaż dobrze dobranej klimatyzacji, którą zawsze warto brać pod uwagę ze względu na osiągnięcie pełnego komfortu gdy nastają upalne dni.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl