Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu? - grzejemy

Klimatyzacja staje się nieodłączną częścią większości dużych sklepów, biur i urzędów, coraz częściej pojawia się również w naszych domach. Część osób twierdzi, że niekorzystnie wpływa na zdrowie, zdaniem innych – nie ma to znaczenia. Po czyjej stronie leży prawda? Otóż rację mają zwolennicy stosowania klimatyzacji, ponieważ ona sama nie stanowi żadnego zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przeciwnie – zapewnia odpowiednią temperaturę podczas upałów, dzięki czemu czujemy się dobrze, nie męczymy się szybko, jesteśmy bardziej skupieni, nie wspominając o zapobieganiu dolegliwościom, które mogą wystąpić, kiedy temperatura jest zbyt wysoka. Warto jednak wiedzieć, że zaszkodzić nam może niewłaściwe użytkowanie klimatyzacji.

Przede wszystkim należy dbać o jej stan. Jeżeli nie czyścimy klimatyzacji, to w urządzeniu rozwija się wywołująca infekcje pleśń. Tego rodzaju zaniedbania szczególnie mogą odczuwać astmatycy oraz alergicy. Dlatego koniecznie podczas czyszczenia, które powinno odbywać się dwa razy w roku, trzeba używać środków grzybobójczych. Poza tym powinniśmy ustawiać temperaturę adekwatną do pory roku (w lecie – 19-26 stopni Celsjusza, w zimie – 21-22 stopni). Nie zapominajmy jednak, że temperatura nie może się różnić od tej, która panuje na zewnątrz, o więcej niż 6 stopni. Zaleca się także, aby podczas upałów nie schodziła poniżej 24 stopni.

Niezastosowanie się do tego wymogu może u niektórych osób wywołać szok termiczny. Zbyt duża różnica temperatury powoduje także spadek odporności. A zatem przede wszystkim pamiętajmy o korzystaniu z klimatyzacji zgodnie z instrukcją.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl