Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody - jak wybrać takie urządzenie? cz. 2
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody - jak wybrać takie urządzenie? cz. 2 - grzejemy

W pierwszej części niniejszego artykułu przeczytacie Państwo o największych zaletach przepływowych ogrzewaczy wody. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dane dotyczące montażu tego rodzaju urządzeń.

Gdzie poza tym stosować przepływowe ogrzewacze wody?

Przepływowe ogrzewacze wody możemy przede wszystkim stosować w miejscach, gdzie występują problemy techniczne, czyli brak instalacji gazowej, a także tam, gdzie mamy kłopot z odprowadzeniem spalin. Dzieje się tak chociażby w przypadku remontów starych kamienic, gdzie duże mieszkania dzielone są na mniejsze, natomiast ilość przewodów spalinowych pozostaje taka, jak to było pierwotnie, przez co stosowanie pieców gazowych zaczyna być problemem.

Są również osoby, które boją się instalacji gazowej w domu i nie chcą jej mieć. Tym samym ze względu na swoje dobre samopoczucie i bezpieczeństwo najbliższych eliminują instalację gazową. W takich wypadkach przepływowe ogrzewacze wody również są rozwiązaniem jak najbardziej wychodzącym naprzeciw oczekiwaniom tego rodzaju inwestorów.

Przepływowe ogrzewacze wody dają także możliwość bardzo precyzyjnej regulacji temperatury, czego właściwie nie można osiągnąć w jakichkolwiek innych urządzeniach przeznaczonych do ogrzewania wody. W przypadku pieców gazowych ustawienie temperatury zadanej, którą możemy określić według skali Celsjusza, praktycznie nie wchodzi w grę albo jest mało precyzyjne. Natomiast w wypadku urządzeń ze sterowaniem elektronicznym możemy tą regulację kontrolować nawet z dokładnością do 0,5 stopnia Celsjusza.

Dobór przepływowych ogrzewaczy wody zależy od ich przeznaczenia. Jeśli zadaniem urządzenia jest na przykład podgrzanie wody w umywalce w toalecie, możemy stosować niewielkie, jednofazowe ogrzewacze, które podłączamy nawet do standardowej instalacji elektrycznej i one będą w stanie swoje zadanie spełnić. Inaczej jest w wypadku dużych urządzeń, o których mowa we wcześniejszym wpisie, czyli o przepływowych ogrzewaczach wody zaopatrujących całe mieszkanie. W tym wypadku są to urządzenia trójfazowe, potrzebujące relatywnie dużych ilości energii elektrycznej, ponieważ mówimy tutaj o urządzeniach od 18 do nawet 27 kW mocy.

Oczywiście dobór mocy musi być wykonany indywidualnie, w zależności od tego, jakie urządzenia w mieszkaniu czy w domu są przewidziane, czyli jakie zadanie przepływowy ogrzewacz wody ma wypełniać. Do urządzeń przeznaczonych do ogrzewania w ogóle wody w domu czy mieszkaniu, wymagane jest wykonanie odpowiedniej, indywidualnej instalacji zasilającej oraz zabezpieczenie odpowiedniego przydziału mocy z zakładu energetycznego. Decydując się na takie urządzenie, dobrze najpierw dowiedzieć się, czy taki przydział mocy może zostać do naszego miejsca zamieszkania przydzielony – jest to bezpłatna procedura. Pamiętajmy jednak, że złożenie wniosku o taki dodatkowy przydział mocy i otrzymanie odpowiedzi z zakładu energetycznego może potrwać kilka tygodni.

W ostatniej części niniejszego artykułu piszemy o kryteriach wyboru przepływowych ogrzewaczy wody.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl