Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody - jak wybrać takie urządzenie? cz.3
Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody - jak wybrać takie urządzenie? cz.3 - grzejemy

W pierwszej i drugiej części tekstu o elektrycznych przepływowych podgrzewaczach wody napisaliśmy odpowiednio o najważniejszych informacjach dotyczących sposobu działania tych urządzeń oraz o miejscach, w których ogrzewacze mogą być stosowane. Poniżej piszemy o kryteriach, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody.

Czym się kierować przy zakupie przepływowego ogrzewacza wody?

W zależności od tego, jak urządzenie będzie zbudowane, różne będą koszty jego eksploatacji. W przypadku ogrzewaczy, które precyzyjnie dobierają moc grzałek do ilości przepływającej wody, czyli urządzeń, które są sterowane elektronicznie, koszt eksploatacji może być nawet 25% niższy, niż w wypadku prostych, mechanicznych ogrzewaczy wody, gdzie moc grzałek jest z góry zadana. Co najwyżej można ją regulować poprzez mechaniczną zmianę ilości mocy załączanej, czyli na przykład 50% lub 100%.

Wspomnieliśmy już o możliwości regulacji temperatury. Jeśli chodzi o elektroniczne przepływowe ogrzewacze wody, które generalnie polecamy jako bardziej komfortowe i oszczędniejsze, w nich precyzja regulacji temperatury jest możliwa nawet do poziomu 0,5 stopnia. Najbardziej zaawansowane i najbardziej ekskluzywne przepływowe ogrzewacze wody wyposażone są również w dodatkowe funkcje, na przykład programy zapamiętujące temperaturę wody dla poszczególnych użytkowników. Ktoś woli wodę chłodniejszą, ktoś inny cieplejszą, można więc sobie te poziomy temperatury wody zapamiętać i nie regulować tego za każdym razem, tylko uruchomić program “1” lub program “2”.

Wspomnieliśmy też o możliwości umieszczania przepływowych ogrzewaczy wody na przykład w szafkach łazienkowych. Tu pojawia się problem z ewentualną regulacją temperatury w momencie, kiedy korzystamy z wanny lub kabiny prysznicowej. Na to również jest rozwiązanie. Otóż bardziej zaawansowane modele wyposażone są w piloty zdalnego sterowania. Tym samym siedząc w wannie możemy zmienić temperaturę wody w zależności od potrzeby w danym momencie.

Coraz powszechniejsze na rynku są instalacje, które wstępnie podgrzewają wodę. Mowa tu o kolektorach słonecznych lub pompach ciepła. Istnieją modele przepływowych ogrzewaczy wody, które są w stanie dogrzać wodę wstępnie ogrzaną. Podczas korzystania z takich źródeł ciepłej wody latem, nie pojawiają się problemy z uzyskaniem komfortowej temperatury wody. Wspomniane kolektory czy pompy ciepła łatwiej pozyskują energię do grzania. Relatywnie wysoka jest też temperatura wody w instalacji wodociągowej. Niestety w przypadku okresu zimowego, kiedy temperatura otoczenia jest niższa, podobnie jak temperatura wody wpływającej, pojawiają się czasami problemy. Tutaj zainstalowanie przepływowego ogrzewacza wody, który dogrzewa wodę wstępnie ogrzaną przez kolektory bądź pompy ciepła, jest rozwiązaniem idealnym. Jest to również rozwiązanie relatywnie niedrogie, jako że tylko korygujemy temperaturę wody i nie ogrzewamy jej od poziomu temperatury, z jaką doprowadzana jest z instalacji wodociągowej.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl