Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak często powinno się czyścić klimatyzację?
Jak często powinno się czyścić klimatyzację? - grzejemy

Klimatyzacja to idealne rozwiązanie, gdy na dworze występują wysokie temperatury. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w biurach, gdzie upał nie sprzyja efektywnej pracy, ale także w budynkach i lokalach mieszkalnych. Urządzenia które są stosowane, czyli jednostki wewnętrzne i zewnętrze wymagają okresowych  przeglądów, konserwacji i czyszczenia.

Powietrze, które jest wydmuchiwane przez klimatyzator, przed trafieniem do pomieszczenia przepuszczane jest przez filtry, które mają za zadanie oczyścić je ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dodatkowo zastosowanie specjalnych filtrów np. tych typu plazmowego lub odwadniającego, poprzez uzdatnianie powietrza, znacząco poprawia jego stan. Jednak sam filtr nie jest gwarancją nieustannie czystego powietrza. By móc się nim cieszyć należy systematycznie czyścić klimatyzator.

Podstawową czynnością konserwacyjną jest czyszczenie lub w razie potrzeby, wymiana filtrów. Na długo niewymienianych gromadzą się bakterie i drobnoustroje. Wymiana filtrów powinna odbywać się regularnie - zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre klimatyzatory wyposażone są w czujnik, który powiadamia nas gdy filtr jest zanieczyszczony. W większości przypadków do utrzymania czystości naszego domowego klimatyzatora, wystarczy umycie lub przetarcie wilgotną szmatką miejsc, z których jest zaciągane i wydmuchiwane powietrze. Dzięki temu unikniemy wdychania nagromadzonego na nim kurzu. Samą konserwację całej instalacji klimatyzacyjnej należy przeprowadzić co najmniej jeden raz a najlepiej dwa razy w roku.

O ile z wymianą filtrów i czyszczeniem klimatyzatora poradzimy sobie bez większych problemów, o tyle przy czyszczeniu jednostki zewnętrznej oraz  reszty instalacji przydatna będzie wiedza fachowców. Dlatego z prośbą o pomoc warto zwrócić się do firmy specjalizującej się nie tylko w czyszczeniu, ale także badaniu urządzeń i inspekcji przewodów.

Choć konserwacja klimatyzatora nie jest regulowana prawnie, warto o niej pamiętać. Systematyczne czyszczenie instalacji zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów. Dzięki temu ochronimy naszych bliskich i współpracowników przed niejednokrotnie bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami wdychania zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo nie konserwowana regularnie klimatyzacja skutkuje dużym spadkiem wydajności całego systemu, a co za tym idzie również wzrostem poboru energii elektrycznej i szybszym zużyciem się części i podzespołów.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl