Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Po co nawilżacz powietrza i jaki wybrać? cz. 2
Po co nawilżacz powietrza i jaki wybrać? cz. 2 - grzejemy

W pierwszej części niniejszego wpisu przedstawiliśmy kryteria podziału nawilżaczy powietrza. Poniżej piszemy o tym, w jaki sposób te urządzenia powinny być użytkowane.

W przypadku stosowania nawilżaczy powietrza, których praca nie jest kontrolowana, może dojść do sytuacji, w której wilgotność powietrza będzie zbyt wysoka. Także warto zwrócić uwagę, aby nawilżacze – to ma miejsce tylko w przypadku dwóch bardziej zaawansowanych konstrukcji, czyli nawilżaczy ewaporacyjnych i ultradźwiękowych – były wyposażone w higrostat, czyli urządzenie, które reguluje i kontroluje poziom wilgotności powietrza. Obecność higrostatu sprawia, że możemy niejako zaprogramować nawilżacz – będzie on pracował dopóty, dopóki wskazany przez nas poziom wilgotności nie zostanie osiągnięty.

Tu może warto wspomnieć o tym, jaki przedział wilgotności jest najbardziej prawidłowy dla naszego zdrowia i komfortowego mieszkania. Otóż wilgotność względna powietrza na poziomie pomiędzy 40% a 60% gwarantuje nam prawidłowe funkcjonowanie, nieprzesuszanie śluzówek oraz nienarażanie się na podatność na choroby górnych dróg oddechowych.

Uwagi użytkowe, czyli jak używać nawilżaczy powietrza

Po pierwsze – nie stosujmy wody z kranu. Najlepiej do tego celu używać wody destylowanej lub demineralizowanej. Po drugie – dbajmy o czystość urządzenia. Pamiętajmy o czyszczeniu samego nawilżacza, dbajmy też o czystość filtrów w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych. Bez tego możemy, mając nadzieję na zdrowie i prawidłowo nawilżone powietrze, zafundować sobie rozpylanie drobnoustrojów w pomieszczeniu, co generalnie nie jest korzystne.

Niektóre nawilżacze powietrza mają również możliwość stosowania olejków eterycznych, dzięki czemu możemy mieć wpływ na zapach powietrza w pomieszczeniu. Olejki te mogą mieć także właściwości prozdrowotne, o czym również warto pamiętać. Ta dodatkowa funkcja w postaci stosowania olejków ma miejsce w przypadku urządzeń ewaporacyjnych.

Kupując nawilżacz, jak zostało powiedziane w poprzednim wpisie, warto go dobrać do pomieszczenia, natomiast generalnie urządzenia z dużym zbiornikiem wymagają rzadszego uzupełniania wody, nie wymagają codziennej dbałości o poziom wody w zbiorniku. Także jeśli nawilżacz będzie często używany, warto zadbać przy zakupie o to, aby pojemność zbiornika była duża, co gwarantuje stosunkowo długą pracę bez uzupełniania wody.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl