Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Dobór mocy grzejnika do wielkości łazienki
Dobór mocy grzejnika do wielkości łazienki - grzejemy

Grzejniki łazienkowe generalnie posiadają mniejsze rozmiary niż zwykłe kaloryfery. Tym samym ich moc również jest niższa. Dlatego podczas wybierania nowego modelu przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na parametry podane przez producenta. Wiele modeli grzejników łazienkowych jest tak skonstruowanych, żeby mogły one służyć również jako suszarki na ręczniki czy ubrania (grzejniki drabinkowe). Mniejsza powierzchnia nie oznacza więc, że tego typu urządzenia są gorsze czy mniej efektywne od swoich tradycyjnych odpowiedników – po prostu wynika to z faktu, że pełnią one także inną funkcję. Przy doborze mocy grzejnika do łazienki trzeba ponadto wziąć pod uwagę pewne czynniki, które mają związek ze specyfiką tego pomieszczenia.

Temperatura obliczeniowa dla łazienek jest wyższa o kilka stopni od tej, którą posługujemy się w przypadku pozostałych pomieszczeń w naszym domu. Wynosi ona 24 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy też, że wpływ na efektywność grzejnika ma sposób, w jaki jest on podłączony do instalacji. W sytuacji, gdy zastosowane zostanie zasilanie dolne, moc powinna być wyższa o 10%. Dlaczego? Zwykle bowiem podawane są parametry odpowiadające najbardziej wydajnemu rozwiązaniu, czyli zasilaniu o charakterze góra-dół.

Aby odpowiednio dopasować kaloryfer do łazienki, musimy wiedzieć, jaka jest optymalna temperatura dla danego pomieszczenia (czyli w tym przypadku 24 stopnie) oraz temperatura zasilania i powrotu wody w systemie C.O. Przykładowa moc grzejnika to 75/65/20 stopni. Pierwsza liczba odnosi się do temperatury zasilania, druga – do temperatury powrotu, a trzecia – do zapotrzebowania na ciepło. Moc może być też określona w watach. Generalnie lepiej wybrać model, w którym parametr ten jest wyższy – nawet o 20%. Dlaczego? Jak już zostało wspomniane, w łazience z kaloryfera korzystamy również jako z suszarki, więc przez dużą część czasu pozostaje on przykryty tkaniną, przez co mniej ciepła przedostaje się do pomieszczenia.

Jak to wygląda w praktyce? W łazienkach o standardowych rozmiarach 2,7 m, znajdujących się w budynkach posiadających słabe ocieplenie, na 1 m kw. powierzchni łazienkowej powinno przypadać 130 W, natomiast w obiektach, w których zastosowano dobre materiały termoizolacyjne – 80 W. Najlepiej zamontować kilka grzejników drabinkowych, gdyż posiadają one mniejszą moc. Jeżeli jednak nie mamy dość miejsca na nie, możemy rozważyć inne rozwiązanie: zainstalowanie w jednym pomieszczeniu zarówno kaloryfera drabinkowego, jak i płytowego.

Solidne grzejniki łazienkowe, sygnowane markami najbardziej renomowanych marek, znajdą Państwo w sklepie Grzejemy.pl.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl