Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Grzejnik elektryczny w łazience – najważniejsze zasady dotyczące instalacji
Grzejnik elektryczny w łazience – najważniejsze zasady dotyczące instalacji - grzejemy

Jeżeli chcemy zapewnić w naszej łazience komfort cieplny na wysokim poziomie, znakomitym pomysłem będzie zamontowanie w niej grzejnika elektrycznego. Należy jednak zapoznać się z zasadami, zgodnie z którymi montujemy owo urządzenie w pomieszczeniach, w których mamy kontakt z wodą. Powinniśmy pamiętać o regułach dotyczących miejsca montażu oraz o zagwarantowaniu odpowiednich zabezpieczeń.

Gdzie instalujemy grzejniki elektryczne?

Grzejniki elektryczne nie mogą znajdować się blisko wanny czy prysznica. Zaleca się, aby dzielił je od nich co najmniej sześćdziesięciocentymetrowy dystans, który stanowi dolną granicę tzw. trzeciej strefy ochronnej. Przy czym w tej strefie obudowa musi chronić urządzenie przed wodą, która kapie z góry (zabezpieczenie IP X1). Prawo zakazuje montażu grzejnika elektrycznego w strefie pierwszej albo zerowej, tj. nad wanną. Istnieje jednak możliwość zainstalowania go bliżej punktów poboru wody – w strefie drugiej – niż w odległości 60 centymetrów od nich. W tej sytuacji należy jednak liczyć się z faktem, że urządzenie musi być pokryte tzw. podwójną izolacją. Powinno być również bryzgoszczelne (oznaczenie IP X4).

Obwody elektryczne i podłączenia a grzejnik

Wszystkie obwody elektryczne w łazience muszą być zabezpieczone za pomocą różnicowoprądowego wyłącznika na różnicowy prąd, który nie może być jednak większy niż 30 metrów. Do zasilania stacjonarnych grzejników elektrycznych mogą być wykorzystane gniazdka wtyczkowe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenia przyłączyć na stałe w puszce instalacyjnej. Gniazdka wtyczkowe oraz obwody elektryczne jednofazowe, które znajdziemy w typowych lokalach mieszkalnych, mogą być obciążone prądem, którego natężenie wynosi 10 A. Podłączamy do nich kaloryfery o mocy nie przekraczających 2 kW. W przypadku urządzeń o większej mocy zaleca się zastosować osobne obwody zasilające.

Kaloryfer ATLANTIC - 2012 CLASSIC (Biały)

W ofercie sklepu Grzejemy.pl znajduje się wiele sprawdzonych, solidnych grzejników elektrycznych do łazienek. Ich przykład stanowi drabinkowy model ATLANTIC - 2012 CLASSIC (Biały) - 0,75 kW. Jedna z jego zalet rzuca nam się w oczy od razu – interesujący, elegancki design. Do jego atutów należy też fakt, że na drabinkach możemy wygodnie powiesić i wysuszyć ręczniki albo innego rodzaju tkaniny. Urządzenie posiada trzy zakresy temperatur: KOMFORT (od 10 do 28 stopni Celsjusza), EKO (mniej o 3,5 stopni w porównaniu do pierwszej opcji), ANTYZAMARZANIE (7 stopni). Diody informują nas o tym, który z zakresów jest włączony.

Model ATLANTIC - NEFERTITI Pivot

Warto również zwrócić uwagę na elektryczny kaloryfer drabinkowy ATLANTIC - NEFERTITI Pivot - 1,5 kW, charakteryzujący się unikatową budową. Do wyboru mamy cztery tryby jego pracy: PRYSZNIC, LATO, TURBO, FROSTFREE. Co ważne, istnieje możliwość zaprogramowania modelu na siedem dni tygodnia.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl