Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Po co nawilżacz powietrza i jaki wybrać? cz. 1
Po co nawilżacz powietrza i jaki wybrać? cz. 1 - grzejemy

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza jest bardzo ważne dla zdrowia. Największe znaczenie ma to w okresie sezonu grzewczego, kiedy w sposób sztuczny przesuszamy powietrze i tym samym powodujemy obniżenie jego względnej wilgotności. To z kolei przekłada się na większą podatność na zachorowania, co jest wynikiem przesuszenia śluzówek, a także powoduje kłopoty ze snem. Generalnie występuje wtedy większe ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. Warto również zwrócić uwagę, że obniżony poziom wilgotności powietrza potęguje różnego rodzaju schorzenia, takie jak astma czy alergie. Dlatego w okresie grzewczym warto kontrolować poziom wilgotności powietrza, a jeżeli jest zbyt niski, to podnosić go przy pomocy urządzeń, jakimi są nawilżacze powietrza

Jakie nawilżacze? Jak dobrać prawidłowy nawilżacz? Przede wszystkim jest to wybór zależny od kubatury pomieszczenia, dokonywany także na podstawie opisu technicznego urządzenia. Można mniej więcej przeliczać sobie: 1,5 l pojemności zbiornika w nawilżaczu na 10 m2 powierzchni pomieszczenia w skali doby. Także konfrontując powierzchnię pomieszczenia, w którym to urządzenie ma być używane, z danymi technicznymi nawilżacza, możemy dokonać takiego nieprofesjonalnego, ale w miarę trafnego wyboru. Drugi aspekt doboru nawilżacza, który należy brać pod uwagę, to konstrukcja urządzenia i pewne funkcje, cechy, które z tej konstrukcji wynikają. Tutaj nawilżacze można podzielić na trzy podstawowe grupy:

  1. Nawilżacze parowe – generalnie urządzenia najprostsze, najtańsze i działają w sposób trochę zbliżony do czajnika z gotującą się wodą, emitującego parę wodną do pomieszczenia. Działanie tych urządzeń nie zawsze polega na tym, żeby zagotować wodę – po prostu znacznie podnosi się jej temperaturę, co w konsekwencji powoduje intensywne parowanie.

  2. Nawilżacze ewaporacyjne – wyposażone w matę wykonaną z materiału o bardzo dużej nasiąkliwości. Przez tę matę przedmuchiwane jest powietrze, co jest efektem działania wentylatora wbudowanego w urządzenie. Taki nawilżacz charakteryzuje się większą głośnością, co jest efektem pracy wentylatora i przedmuchu powietrza przez matę.Należy jednak pamiętać, że w tym urządzeniu następuje zjawisko osadzania znajdujących się w powietrzu różnego rodzaju cząsteczek i drobnoustrojów. W momencie, gdy takie cząsteczki znajdą się na wilgotnej macie, mogą stać się przyczyną niekontrolowanego rozwoju szkodliwych bakterii czy grzybów. To z kolei powoduje albo potrzebę częstego czyszczenia tego urządzenia, albo konieczność stosowania nawilżaczy, które mają elektrody z jonami srebra, powodującymi znaczne ograniczenie możliwości rozwoju takich drobnoustrojów. Oczywiście obecność elektrod z jonami srebra całkowicie nie zastąpi czyszczeń nawilżacza, tylko wydłuża okresy pomiędzy nimi. Poza tym w porównaniu z nawilżaczem parowym, ewaporacyjny jest bezpieczniejszy, ponieważ parowy, w przypadku przewrócenia przez dziecko, może opatrzyć gorącą wodą.

  3. Nawilżacze ultradźwiękowe – działają na zasadzie rozbijania ultradźwiękami wody na mgiełkę wodną, która wyglądem przypomina parę, jednak nią nie jest, ponieważ drobne kropelki nie mają wysokiej temperatury. Te urządzenia relatywnie najszybciej nawilżają powietrze. Są prawie bezgłośne, jeśli chodzi o efekty uboczne ich pracy, natomiast minusem jest to, że ultradźwięki mogą być słyszane przez zwierzęta domowe i mogą być dla nich drażniące. Także jeśli w domu są psy, koty czy inne zwierzęta o słuchu bardziej wrażliwym, niż ludzki, należy zwrócić uwagę, czy pracujący nawilżacz ultradźwiękowy nie niepokoi zwierząt, bo tak też może się zdarzyć.

W następnej części niniejszego artykułu przeczytacie Państwo o tym, jak należy prawidłowo użytkować nawilżacze powietrza.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl