Producenci
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Osuszacz powietrza - jaki wybrać?
Osuszacz powietrza  - jaki wybrać? - grzejemy

Najpierw trochę fizyki.

Mówiąc o osuszaniu powietrza, odnosimy się do jego wilgotności względnej. Mowa tu o rzeczywistej zawartości pary wodnej w powietrzu w stosunku do zawartości maksymalnej (stan nasycenia) w danej temperaturze. Równocześnie, im wyższa temperatura, tym większa zdolność powietrza do absorpcji pary wodnej.

Patrząc drugiej strony, jeśli spowodujemy gwałtowne obniżenie temperatury powietrza, spowoduje to wykroplenie pary wodnej. Tak na przykład powstaje deszcz!  Zjawisko to obserwujemy również na powierzchni wyciągniętej z lodówki butelki z zimnym napojem. To fizyczne zjawisko wykorzystują najpopularniejsze osuszacze powietrza – osuszacze kondensacyjne. W ich wnętrzu znajduje się niewielki układ chłodniczy (jak w lodówce). Na schłodzonym elemencie następuje wykroplenie wody z powietrza przedmuchiwanego przez komorę osuszacza. Woda zbierana jest do pojemnika. W czasie doby większe osuszacze są w stanie odzyskać z powietrza nawet 80 l wody.

Drugim typem osuszaczy są osuszacze absorpcyjne, w których wnętrzu umieszczony jest silnie higroskopijny materiał, pochłaniający wodę z otoczenia. Takie osuszacze stosowane są zwłaszcza w miejscach, w których panuje relatywnie niska temperatura.

Osuszacze możemy podzielić również na urządzenia działające w warunkach domowych oraz przemysłowych.

Osuszacze domowe są urządzeniami o mniejszej wydajności - wystarczy 10 l/dobę. Mają one delikatne, plastikowe obudowy, cywilny wygląd i są stosunkowo ciche w działaniu. Często wyposażone są w dodatkowy filtr węglowy, pochłaniający nieprzyjemne zapachy.

Gdzie stosować osuszacze domowe?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że za usuwanie nadmiaru wilgoci z domów odpowiedzialna jest instalacja wentylacyjna. W wypadku problemów ze zbyt dużą wilgotnością, co objawia się na przykład:

  • wykraplaniem wody na oknach;
  • powstawaniem wilgotnych, często potem pokrywających się szarawym nalotem, plam na ścianach;
  • marszczeniem kart książek i czasopism;
  • zapachem stęchlizny;

najczęściej odpowiedzialna jest wadliwie pracująca wentylacja.

Często przyczyniają się do tego sami domownicy, zasłaniając kratki wentylacyjne np. celem ograniczenia strat ciepła w zimie.

Osuszacze domowe należy stosować po sprawdzeniu działania wentylacji i stwierdzeniu, że użycie osuszacza jest konieczne. Najczęściej urządzenia takie stosuje się w miejscach szczególnie narażonych na dużą wilgotność: piwnice, sutereny, stare budynki, gdzie nie ma możliwości usprawnienia instalacji wentylacyjnej. Osuszacze stosuje się również tam, gdzie ważne jest utrzymanie niskiej zawartości wilgoci (np. biblioteki, składy papieru) oraz w miejscach, gdzie wytwarzana jest duża ilość pary wodnej (suszarnie, kuchnie, pralnie, prasowalnie).

Osuszacze budowlane

Z kolei osuszacze budowlane są urządzeniami o dużej wydajności (nawet 80 l/dobę). Trwałe, zazwyczaj metalowe obudowy, duże kółka, zbiorniki o większej pojemności. Są też znacznie głośniejsze w pracy.

Przeznaczone są do osuszania wnętrz po wykonaniu tynków, wylewek czy malowaniu. Przyspieszają wykonywanie prac budowlanych. Znajdują również zastosowanie w komercyjnych myjniach, pralniach i prasowalniach.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl